Vláda schválila úpravu financovania učiteľov v základných a stredných školách

„Vláda dnes na môj návrh schválila parametrickú úpravu financovania regionálneho školstva, ktorá spomalí ďalší nárast počtu učiteľských miest. Namiesto ďalšej expanzie personálu by sme mali byť schopní dosiahnuť efektívnejšie využitie existujúcich kapacít a zlepšenie podmienok pre prácu učiteľov,“ uviedol minister školstva Mikulá Bek (STAN).

Zníženie maxima sa podľa ministerstva školstva dotkne necelé tretiny základných škôl a asi desatiny stredných škôl. Úprava sa netýka dvojtriednych škôl. Zníženie o päť percent je podľa ministerstva priemerné, pri základných školách ide o zníženie o nula až osem percent podľa typu a veľkosti školy.

Počet učiteľských zväzkov v regionálnom školstve podľa ministra porastie aj naďalej, cieľom nových opatrení je zvýšiť zabrzdiť. Nové nastavenie podľa neho úplne umožňuje delenie tried alebo tandemovú výučbu nad úroveň povinného delenia, ktoré nastavuje rámcový vzdelávací program. Školy majú podľa neho dostatok priestoru prispôsobenia výučby potrebám žiakov.

Nariadenie nemá podľa Beka spôsobí žiadny a nevedie krátkodobo kškrt bez úspory. „Má viesť tá úprava k tomu, že sa spomalí k tempu rastu nových úväzkov učiteľov v školstve a postupne sa bude stabilizovať na výške, ktorá je dlhodobo udržateľná ako finančnetak zároveň vyhovuje z hľadiska zaistenia kvality výučby,“ povedal po rokovaní vlády novinárom Bek.

V pôvodnom návrhu počítalo ministerstvo so znížením počtu hodín na 85 percent vyššieho maxima pri stredných školách a 94 percent pri základných školách. Úprava financovania učiteľských pozícií v regionálnom školstve bola aj jedným z dôvodov novembrového štrajku, do ktorej sa podľa odborov zúčastňujú takmer tri štvrte základných, materských a stredných verejných škôl.

Pracovníci v školstve, ale aj študenti protestovali aj proti zníženiu platov nepedagógov a ďalších zamestnancov. Ministerstvo školstva následne rokovalo s aktérmi v školstve, školskými asociáciami i odbormi, s ktorými sa zhodovalo na zníženie doterajšieho maxima o päť percent pre základné aj stredné školy.

Prvá dáma ÁNO Schillerová v Hráčoch: Vrátime EET a škôlkovné!  Kým by chcela byť v budúcej vláde?

Úpravu maximálneho počtu výučby financovaného zo štátneho rozpočtu sa venuje aj novele školského zákona, ku ktorej bude teraz rezort vysporiadať pripomienky.

Podľa Beka má uvoľniť prácu s maximami úväzkov. Umožniť by mala napríklad zvyšovanie počtu úväzkov špecificky pre niektoré školy. Išlo by o školy, ktoré napríklad pracujú v ťažšom sociálno-ekonomickom prostredí, vzdelávajú viac cudzincov alebo sú to malé školy, ktoré sú v nezastupiteľné z hľadiska dostupnosti.

Návrh novely tiež počíta s možnosťami, že by bolo možné zvýšiť počet úväzkov v školách. V tých, kde napríklad nerastie počet detí, by v danom roku nebolo možné zvyšovať úväzky, uviedol Bek. “Išlo by o zmrazenie toho personálneho stavu, nie o znižovanie úväzkov v tej škole,” povedal minister.

Nariadenie prináša podľa neho úsporu zmiernením tempa priberania učiteľských úväzkov. Odhaduje, že by úspora mohla byť asi 800 miliónov korún. „Musím povedať, že je to odhad, ktorý je neistý z hľadiska toho, ako sa budú správať riaditelia jednotlivých škôl,“ uviedol Bek.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top