Vlaky nahradia električky a teplovod. Novú štvrť na Žižkove by mohla vykurovať spaľovňa Malešice

Zatiaľ čo v severnej časti bývalej Nákladovej stanice sa stavia už od roku 2022, ďalšie časti stanice na svoju premenu ešte len čakajú. Môže za to predovšetkým stavebná uzávera z roku 2006, ktorá mala zamedziť nekoncepčnému rozvoju. Celé územie, kde by v budúcnosti malo nájsť nový domov až 20-tisíc ľudíbude pretínať električková trať, ktorú chce mesto postaviť na bývalých železničných koľajniciach.

V areáli Nuselského pivovaru vznikne pomník generála Kutlvašra

„Rokujeme so Správou železníc o odkúpení železničného telesa, ktoré vedie od nákladovej stanice do Malešíc. Mohol by to byť prvý prípad v Česku, kde by sa využilo pôvodné železničné teleso na výstavbu električkovej trate. Ušetrilo by to významné množstvo nákladov. Navyše s tým získali aj pozemky na Žižkove, ktoré dnes patria Správe železníc,“ približuje pražský radný pre majetok Adam Zábranský (Piráti).

Nová električková trať je nevyhnutná, s novými obyvateľmi sa výrazne zvýši aj dopravná záťaž pre celú lokalitu. V areáli bývalej stanice a jeho okolia s rozlohou asi 71 hektárov má vzniknúť až 10 000 bytov. Železničné teleso by ale mohlo mať ešte jednu funkciu, mohol by tadiaľto viesť teplovod priamo zo spaľovne Malešice. Nová štvrť by tak mohla byť vôbec prvým miestom v Prahe, ktoré úplne vykurovala malešická spaľovňa.

Cyklopruh v ulici Na Florencii slúži ako parkovisko.  Penta najskôr ešte upraví

„Vďaka spojeniu výrobcu energie, teda Pražských služieb, poskytovateľov, ktorých má Praha niekoľko, a konečných užívateľov, teda budúcich obyvateľov novej štvrte, budeme schopní dodať za 60 až 70 percent existujúcej ceny,“ hovorí zástupca primátora Prahy 3 Pavel Dobeš (STAN). „Navyše budeme vedieť zákazníkov dodávať aj chlad,“ dodáva. Avšak zatiaľ nie je nič rozhodnuté.

Mesto navyše rieši aj odkúpenie pamiatkovo chránenej budovy stanice od Českých dráh.Je to pre nás priorita, pretože riešenie budovy je kľúčom k rozuzleniu celého rozvojového územia. Vo chvíli, keď budeme vedieť, čo bude s budovou stanice, bude môcť dôjsť k schváleniu zmien územného plánu a dohodnem sa s vývojármi, ktorí potom môžu pristúpiť k výstavbe,“ uzatvára Zábranský.

Takto vyzerá nová Parková štvrť na Nákladovej stanici Žižkov v máji 2023. Ján Darílek

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top