Vltava v Českom Krumlove zostáva na treťom povodňovom stupni

Situácia v Českom Krumlove je niekoľko dní rovnaká. Výška hladiny sa tam pohybuje na hrane medzi druhým a tretím stupňom povodňovej aktivity, ktorá je 220 centimetrov. Ovplyvňuje to odtok z lipenskej priehrady, ktorý je od stredu 90 kubických metrov vody za sekundu. „Ale situácia je stabilná a hladina rieky by sa nemala nijako zásadne meniť,“ povedal hovorca Povodia Vltavy Hugo Roldán.

V lipenskej priehrade prišlo v minulých dňoch viac vody kvôli dažďu a topeniu snehu. Preto museli vodohospodári zvýšiť odtok. Od piatku už na Šumave toľko neprší a ochladilo sa, takže netají ani sneh, a tým klesá aj prítok do Lipny, v ktorom končí voda zo šumavských riek a potokov. Teraz prítok činí približne 100 kubických metrov za sekundu, v piatok bol ešte o 20 percent vyšší.

V Českom Krumlove rieka preteká centrom mesta av jej blízkosti stoja domy. Českokrumlovská radnica v stredu preventívne zaistila kritické miesta, rozmiestnila okolo rieky asi 1000 vriec s pieskom.

Druhý povodňový stupeň na Vltave na juhu Čiech platí aj vo Vyššom Brode na Českokrumlovsku. Prvý stupeň je na rieke ešte v Zátoni, ktorá sa nachádza v blízkosti Českého Krumlova, av Březí na Českobudějovicku.

V Prahe trvá bdelosť, Vltava tam stúpa

Hladina Labe pozvoľna klesá

Hladina Labe naopak už pozvoľna klesá. Tretí, najvyšší povodňový stupeň platí na Labe už len v Děčíne. V Ústí nad Labem voda dnes klesla pod šesť metrov, v platnosti je druhý stupeň rovnako ako v Litoměřiciach, kde je hladina na úrovni 366 centimetrov. Vyplýva to z informácií Povodia Labe. Hasiči v nedeľu opäť zasahovali v Prístavnej ulici pod Benešovým mostom v Ústí nad Labem, kde čerpali vodu z technologickej šachty pri protipovodňovej vani. Komunikácia je prejazdná. Šachtu, do ktorých opakovane preniká voda z Labe, v nedeľu kontrolujú.

Voda je stále na niektorých komunikáciách. V Děčíne čakajú na výraznejšie opadnutie hladiny, aby mohli odpratať jedinú príjazdovú cestu do Dolného Žlebu. Tam sa dostanú ľudia iba po železnici. V Ústí nad Labem sú uzavreté podzemné garáže pod hlavnou stanicou, niektoré časti cyklotrasy. Väčšie škody povodňová vlna po vianočných sviatkoch ani teraz v kraji neprispôsobila.

V reakcii na podnet povodňovej komisie v Ústí nad Labem ústeckí hasiči preventívne skontrolujú technologické šachty pri protipovodňových vaniach v Prístavnej ulici av prípade potreby odčerpajú nazhromaždenú vodu. Prvá kontrola stanovila dnešok od 08:00 a druhý pondelok od 03:00 hodín. „Časy kontroly boli určené mimo časov obvyklej dopravnej špičky. Prosíme vodičov, aby v oblasti protipovodňovej vane dbali na opatrnosť, bralihľad na zasahujúcich hasičov a boli trpezliví pri prípadnom zdržaní,“ uviedli hasiči na facebooku.

Prvý povodňový stupeň platí na Ohri pri Chomutove av Lounoch, hladina rieky aj tam klesá.

Voda z Labe zase útočí na Křešice na Litoměřicku. Obec chráni protipovodňové steny

Olomoucký kraj už bez povodňovej aktivity

Prvý stupeň povodňovej aktivity znamenajúci bdelosť už nie je na žiadnom mieste v Olomouckom kraji. V sobotu večer platil ako na jednom mieste v regióne na rieke Morave v Olomouci-Nových Sadoch, dnes skoro ráno však jej hladina klesla pod jeho spodnú hranicu. Vyplýva to z aktuálnych údajov zverejnených Českým hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ).

Hladiny niektorých tokov v kraji stúpli v minulých dňoch v súvislosti s výdatným dažďom. Hladina Moravy v Olomouci-Nových Sadoch dosahovala dnes o 07:30 úroveň 353 centimetrov. Prvý stupeň povodňovej aktivity tam začína platiť od 360 centimetrov, druhý od 390 centimetrov. Stav hladiny rieky bol ráno zotrvalý.

Podľa predpovede SHMÚ bude dnes v Olomouckom kraji zamračené až oblačno, na území so slabým občasným snežením. Na severe kraja by malo byť sneženie trvalejšie. Cez deň je možné očakávať ubúdanie zrážok. Najvyššie teploty by sa mali pohybovať od mínus štyroch do mínus jedného stupňa Celzia, na horách medzi mínus desiatimi až mínus šiestimi stupňami Celzia. Cez deň sa však bude ochladzovať. Viať by mal mierny severný až severovýchodný vietor, miestami čerstvý s nárazmi 55 až 70 kilometrov okolo za hodinu.

V celej Českej republike dážď po sviatkoch opäť zdvihol hladinu mnohých riek. Dosiahnutie niektorého z troch povodňových stupňov hlásilo dnes ráno viac ako 20 staníc. V sobotu ráno ich bolo cez 30 staníc, v piatok aj vo ráno približne 60, v stredu ráno zhruba 45. Výstraha SHMÚ pred rozvodnením tokov platila dnes ráno vo väčšine krajov vrátane časti Olomouckého.

Ostrava dala za nové protipovodňové opatrenia viac ako 39 miliónov

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top