Voľby by podľa Kantaru vyhralo ÁNO s 35 percentami

Snemovné voľby by na prelome tohto januára a februára vyhralo hnutie ÁNO so ziskom 35 percent hlasov. Druhé ODS by dalo hlas 15,5 percenta voličov. Vyplýva to z nedele zverejnených výsledkov prieskumu agentúry Kantar pre Českú televíziu. O tretie miesto by zviedli boj Piráti a SPD, ktorým model prisudzuje zhodne 9,5 percenta. Ak by vládna strana ODS, TOP 09 a KDU-ČSL kandidovali rovnako ako v minulých voľbách v koalícii Spolu, hlasovalo by za nich 22,5 percenta voličov. ÁNO by v tom prípade dostalo 35,5 percenta hlasov.

V modeli s jednotlivými stranami si opozičné ÁNO zlepšilo oproti novembru o pol percentuálneho bodu. O tri body lepší výsledok má v aktuálnom prieskume ODS. Naopak Piráti si o dva percentuálne body pohoršili. Hnutie SPD oproti novembra o pol percentuálneho bodu oslabilo.

Do Snemovne by sa dostali aj Starostovia so ziskom 6,5 percenta. Na päťpercentnej hranici balansuje TOP 09.

Ostatné zoskupenie by skončilo podľa modelu pod hranicou nutnou pre vstup do Poslaneckej snemovne. Najbližšie k nej by mala Sociálna demokracia (SOCDEM) so ziskom štyroch percent. O pol percentuálneho bodu menej hlasov by dostali ľudovci a hnutie Prísaha. Tri percentá prisudzuje model komunistom a 2,5 percenta Slobodným.

Do prieskumu agentúry Kantar sa medzi 15. januárom a 2. februárom účastníkov 1013 respondentov.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top