Vraha z fakulty polícia lokalizovala doslova za rohom, za dvadsať minút strieľal

Telefón vedúceho policajta skončili v 148, uviedla v pondelok MF Dnes s odkazom na “správu o získaných údajoch”, ktorú dostala od polície. V uvedený čas sa zapnutý mobil študenta sa podarilo lokalizovať v uliciach Jozefova v okolí židovských pamiatok, odkiaľ je hlavná budova fakulty na Palachovom námestí vzdialená do dvoch stoviek metrov.

Polícia v osudný deň hľadala študenta ako v hlavnej budove, kde neskôr strieľal, tak v Celetnej ulici, kam ju zaviedli informácie o tom, že tam má mať mladíka výučbu. Zatiaľ čo budovu v Celetnej nechali policajti vypratať, pri hlavnej budove sa to nestalo. Policajná hliadka do budovy na Palachovom námestí síce v priebehu pátrania dorazila, bolo to okolo 14. hodiny, ale potom zase odišla. Policajti sa tam nevrátili ani potom, čo po pol tretej návšteve študentov telefónu v blízkych uliciach.

“Polícia síce do ulice okamžite nabehla, prehľadávala okolie, pátrala pri synagógoch aj židovskom cintoríne, ale do hlavnej budovy fakulty nikoho neposlala,” uviedol denník. Do hlavnej budovy prišla až po ohlásenej streľbe – prvé oznámenie prišlo o 14:59.

Aký bol motív? V kauze strelca z fakulty zostávajú biele miesta

Podľa dokumentu citovaného MF Dnes pritom nebolo zo strany príbuzných mladíkov “nikdy špecifikované, v ktorej konkrétnej budove by sa mal nachádzať”.

O lokalizácii vrahovho mobilného telefónu v Parížskej ulici, ktorá vedie od vltavského nábrežia k Staromestskému námestiu, informovali policajti už skôr, nebolo ale jasné, kde presne to bolo.

Podľa skorších vyjadrení vedenia polície k priebehu zásahu vraj neboli k dispozícii informácie svedčiace tomu, že by študent mal namierené práve do hlavnej budovy.

Rekonštrukcia streľby na FF UK Video: Novinky

Polícia v čase lokalizácie telefónu už mala informáciu o tom, že v obci Hostouň na Kladensku, odkiaľ študent odišiel do Prahy – podľa svedectva so zámerom spáchať samovraždu – bol v ten istý deň nájdený zavraždený otec mladíka v rodinnom dome. V dome bola tiež nastražená minulosť v podobe výbušného systému.

Od 13:20 mala polícia v systéme v rámci preverovania informácií o tom, že študent mal legálne registrovaných hneď niekoľko strelných zbraní vrátane dlhých a tlmičov.

Pražská polícia už predtým používala, že pri zásahu a jednotlivých postupoch nechýbala, čo konštatovala aj vnútornú kontrolu. Postup policajtov ešte preskúmava Generálna inšpekcia bezpečnostných zborov.

Dvadsaťštyriročný strelec 21. decembra 2023 v budove Filozofickej fakulty Karlovej Univerzity zabil 14 ľudí a 25 zranených, sám sa potom zastrelil. Nakoniec vyšlo najavo, že už predtým zavraždil v Klánovickom lese mladého muža a jeho dvojmesačnú dcéru.

Minútu po minúte: Ako polícia zasahovala proti strelcovi v Prahe

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top