Výrobcom plienok v USA „dochádzajú“ deti. Náhradu našli u ich starých rodičov

Jednorazové plienky prišli v USA na trh práve v čase, keď milióny amerických žien nastúpili do tovární a nahradili mužov odvedených do druhej svetovej vojny. Matky už nemal čas prať textilné predchodkyne a nič na tom nezmenil ani koniec vojny.

Pre spoločnosť, ktoré jednorazových producentov, išlo o istý biznis, napísala agentúra Bloomberg. Počet detí pomaly rástol, a tak sa odbyt postupne zvyšoval. Lenže to už neplatí a šesťmiliardový biznis sa dostal do úzkych už len kvôli tomu, že sa americká pôrodnosť zadrhla – napríklad preto, že ženy často tehotenstvo odkladajú až do veku, keď už majú iba jedného potomka.

Firmy Procter & Gamble a Kimberly-Clark, ktoré na americkom trhu vytvorili prakticky duopol značiek Pampers a Huggies, avšak okrem uvadajúcej pôrodnosti riešia ďalší problém. Cena ich tovaru sa totiž kvôli inflácii vyšplhala tak vysoko, že predstavuje viditeľný zásah do rodinných rozpočtov.

„Nemyslím si, že by sme niekedy zažili situáciu, keď pôrodnosť klesá a my sme videli rovnaký mieru inflácie,“ hovorí Nik Modi, analytik spoločnosti RBC Capital Markets. Ceny boli „tak výrazné, že sme sa ocitli na neprebádanom území“.

Podľa spotrebiteľského výskumu spoločnosti Circana zdraželo balenie plienok medzi rokmi 2019 až 2023 o 35 a rodičia sa začali obzerať po percente lacnejším riešením – či už prechodom na rôzne varianty, skorším tréningom na nočník a dokonca aj tým, že deťom menia menej plienky.

„Kvôli inflácii je pre rodiny veľmi ťažké uspokojiť svoje základné potreby,“ hovorí Joanne Samuel Goldblumová, generálna riaditeľka National Diaper Bank Network (NDBN). „Ľudia môžu používať rovnaké často príliš dlho alebo používajú veci, ktoré nie sú vhodné ako plienky – tričká alebo iné savé materiály,“ hovorí.

Procter & Gamble a Kimberly-Clark preto skúšajú spôsoby, ako si malých „klientov“ udržať čo najdlhšie – a tak snahu rodičov učiť deti na nočník začali predávať plno pre staršie deti. Tiež rodičom vysvetľujú plusy, keď nechajú deťom variant nočných plienok ešte pár mesiacov navyše, objavujú sa aj varianty pre ratolesti, ktoré vo svojom veku už mali mať vylučovanie dávno zvládnuté.

Vzhľadom na starnutie populácie však plienkoví obri núdzi o zákazníkov mať podľa všetkého nebudú. K stále rastúcemu segmentu trhu totiž patria inkontinenčné potreby pre dospelých a podľa analytickej agentúry Bloomberg Intelligence Diany Gomesovej to tak aj zostane.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top