Zemetrasenie na Taiwane! Minimálne jeden mŕtvy a desiatky zranených

Pri východnom pobreží Taiwanu dnes udrelo silné zemetrasenie, ktoré zasiahlo celý ostrov a zničilo množstvo budov. Informujú o tom tlačové agentúry. Taiwanské úrady hovoria o najsilnejšom zemetrasení za 25 rokov, v dôsledku ktorého zomreli štyria ľudia a vyše 50 utrpelo zranenie. Japonské úrady po niekoľkých hodinách zrušili varovanie pred vlnou cunami, na pobreží na ktorého príchod sa chystá ostrovov na juhu krajiny. Varovanie pred ničivou vlnou vydali aj Filipíny.

Otrasy mali podľa americkej geologickej služby USGS sila 7,4 stupňa, zatiaľ čo japonská seizmologická hodnota 7,7 stupňa a taiwanskí 7,2 stupňa. Epicentrum otrasov sa nachádzalo 18 kilometrov juhovýchodne od prístavu Chua-lien na východe ostrova. Ohnisko zemetrasenia, ktoré udrelo krátko pred ôsmou hodinou ráno (pred 2:00 SELČ) ležalo v hĺbke 35 kilometrov, uviedla agentúra AP.

Juhozápad Grécka zasiahlo zemetrasenie o sile 5,7 stupňa, správy o zranených nie sú

Televízne zábery podľa agentúry ukazujú, ako sa niektoré budovy v meste Chua-lien čiastočne rozpadli alebo zrútili. Podľa miestnych médií v nich zostali uväznení ľudia. V metropole ostrova Taipei odpadávali časti z niektorých starších domov aj novších kancelárskych budov, píše AP. Ľudia v metropole pociťovali aj slabšie následné otrasy po najsilnejšom prvom zemetrasení.

Na celom ostrove s 23 miliónmi obyvateľov bola prerušená vlaková doprava, niektoré jeho časti prišli na dodávky elektriny. Miestne jadrové elektrárne sú podľa úradov mimo ohrozenia.

Skaza mosta v prístave Baltimore minútu po minúte: Loď mala za sebou už inú nehodu

Najbližšie japonské ostrovy v južnej prefektúre Okinawa už 15 minút po otrasoch hlásil príchod vlny cunami vysokej približne 30 centimetrov. Úrady pôvodne vydali varovania pred vlnou vysokou až tri metriky, neskôr však úplne zrušili. Do odvolania bola prerušená prevádzka na letisku v okinawskom správnom stredisku Naha. Japonsko žiadne obete ani zásadnejšie škody nehlási.

Tektonicky aktívna oblasť je častým dejiskom ničivých otrasov. Podľa taiwanských seizmológov je dnešné zemetrasenie najsilnejším od roku 1999, kedy otrasy o sile 7,6 stupňa zanechali 2400 mŕtvych.

Japonsko zasiahlo veľké zemetrasenie začiatkom tohto roka. Živel o sile 7,6 stupňa zabil vyše 200 ľudí a spôsobil metrovú vlnu cunami a zosuvmi pôdy.

Desiatky migrantov skončili na Kréte.  Mierili na susednom ostrove, ktorý praská vo švíkoch

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top