Zemetrasenie na Taiwane si vyžiadalo najmenej deväť mŕtvych a tisíc zranených

Najväčšie zemetrasenie na Taiwane za posledných 25 rokov si v stredu vyžiadalo minimálne deväť mŕtvych. Desiatky osôb sú stále nezvestné a počet zranených narastá. Zemetrasenie zároveň uväznilo desiatky robotníkov v lomoch, niektorí obyvatelia vyliezali z okien poškodených budov.

Prírodná katastrofa, ktorá utrpela zranenie viac ako tisíc osôb, sa sústredila pri východnom pobreží. Najviac zasiahnutou oblasťou bol vidiecky hornatý okres Chua-lien. Prízemné poschodia niekoľkých budov boli rozdrvené, opisuje server AP News. Záchranári počas dňa pátrali po ľuďoch, ktorí mohli byť uväznení, a pomocou bagrov sa snažili stabilizovať poškodené budovy.

V hlavnom meste Taipei, ktoré sa nachádza asi 150 kilometrov od Chua-lienu, padali časti starších budov a tamojšie školy museli evakuovať svojich žiakov na športoviská. Deti mali žlté bezpečnostné prilby, niektoré z nich však napriek tomu zakrývali aj učebnice, aby sa chránili pred padajúcimi predmetmi, pretože otrasy neustávali.

„Na zemetrasenie som bol zvyknutý. Ale dnes to bolo prvýkrát, čo ma zemetrasenie vydesilo k slzám. Nikdy predtým som necítil také silné otrasy, vzbudilo ma to,“ povedal pre AP News jeden z obyvateľov Taipei, ktorého byt sa nachádza na piatom poschodí.

Zemetrasenie malo podľa taiwanských seizmológov silu okolo 7,2 stupňa Richterovej škály. Epicentrum otrasov sa nachádzalo 18 kilometrov juhovýchodne od prístavu Chua-lien na východe ostrova. Zemetrasenie udrelo krátko pred ôsmou hodinou ráno, teda o dvoch nociach nášho času.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top