Znásilňovali a vraždili pre zábavu. Raz popísal hrozné vyčíňanie Hamasu na festivale Nova

Z dodávky vystúpilo päť mužov, zajali ženu a strhali z nej šaty, zatiaľ čo okolo nej vytvorili kruh. Jeden z nich ju znásilnil a podrezal nožom. Potom jej mŕtve telo znova znásilnilo,“ povedal Raz Cohen, ktorý prežil vražedné vyčíňanie Hamasu na hudobnom festivale Nova 7. októbra.

Ostatní muži okolo obete sa nezdali byť rozrušení, povedal Cohen. „Vždy sa smiali. Myslím, že to urobili čisto pre zábavu. Zavraždili veľa ľudí pre zábavu,“ uviedol. „Stále si pamätám jej hlas, výkriky bez slov,“ dodal. Po tomto incidente vraj Cohen videl, ako skupina útočníkov zabila ďalšiu ženu a muža sekerou.

Cohen sa vydal na hudobný festival Nova v púšti na juhu Izraela so svojou priateľkou Mayou. Tá sa pokúsila utiecť s iným kamarátom, pričom bola teroristami zabitá, uviedol. Cohen vraj zbadal aj ďalšiu mladú ženu s priestrelom hlavy, keď sa bežal schovať do krovia – na miesto, kde bol svedkom znásilnenia, povedal CNN.

24-ročný Cohen tvrdí, že utekal cez voľné priestranstvo v púšti, aby unikol davu útočníkov. Popísal, že sa cítil ako na strelnici. „Bežal som po otvorenom poli a bol som veľmi blízko nejakého dievčaťa,“ povedal. „Keď som ju míňal, počul som, že spadla na zem. Obzrel som sa a videl som, že ju strelili do hlavy. Vedel som, že nemôžem pomôcť, a tak som utekal ďalej, kým som sa nedostal ku kroví,Cohen musel vraj v úkryte stráviť deväť hodín, kým dorazili záchranári.

Zabitie druhého muža Hamásu rozlietalo Hizballáha.  Izrael varuje pred „bezbrehými“ následkami

Izraelská polícia dokumentuje prípady znásilnenia a sexuálneho násilia spáchaného v čase, keď bojovníci Hamasu vtrhli z Gazy do Izraela a zaútočili na hudobný festival a kibucy v blízkosti hraníc. Pri útokoch, ktoré boli celosvetovo odsúdené a vedľa seba k masívnej izraelskej vojenskej reakcii, bolo zabitých asi 1 200 ľudí a viac ako 200 ich bolo vzatých ako rukojemníkov. Následná izraelská vojna proti Hamasu v Gaze si podľa ministerstva zdravotníctva kontrolovaného Hamasom vyžiadala životy viac ako 22 000 Palestínčanov.

Organizácie Spojených národov a organizácie na ochranu ľudských práv však správy o znásilňovaní a mrzačení Izraelčanov – prevažne dievčat a žien, ale aj mužov – odsúdili pomaly. Hamas poprel, že by sa jeho bojovníci počas koordinovaných útokov dopúšťali sexuálneho násilia.

Agentúra OSN UN Women vydala v decembri, keď útoky odsúdila a uviedla, že je „znepokojená početnými správami o zverstvách a sexuálnom násilí na základe pohlavia počas týchto útokov“.

V novembri izraelský policajný komisár Dudi Katz uviedol, že policajti už zhromaždili viac ako 1 000 výpovedí a 60 000 videozáznamov súvisiacich s útokmi, ktoré obsahovali početné svedectvá ľudí, ktorí uviedli, že boli svedkami znásilnenia. Dodal, že vyšetrovatelia nemajú svedectvo z prvej ruky a nie je jasné, či niektoré obete znásilnenia prežili.

Rami Shmuel, organizátor hudobného festivalu, na ktorom sa Cohen zúčastnil, už skôr uviedol, že pri úteku videl obete bez oblečenia a nemá pochybnosti o tom, čo sa stalo. „Mali roztiahnuté nohy a niektoré z nich boli zmasakrované,“ povedal CNN.

Vojenský zdravotník, ktorý si neželal zverejniť svoje meno, CNN tiež povedal, že v kibucu Be’eri videl telá dvoch dievčat a nepochybuje, že najmenej jedna z nich bola znásilnená. „Nohavice mala stiahnuté ku kolenám a na zadnej strane krku mala strelnú ranu,“ rozprával. „Ležala v kaluži krvi a na spodnej časti mala zvyšky spermií,“ popísal hroznú scénu.

Cochav Elkayam-Levy, odborníčka na oblasť ľudských práv z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme, vytvorila s kolegyňa občiansku komisiu, ktorá má skatalogizovať dôkazy o útokoch.Táto je pevne rozhodnutá, že spomínané zverstvá by nemali byť prehliadané alebo zabudnuté, najmä preto, že obete nedokážu hovoriť samy za seba, uviedla.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top